Różne twarze wegetarianizmu - Catering Dietetyczny Tummy Heaven

Różne twarze wegetarianizmu

Wegetarianizm to sposób odżywiania cały czas cieszy się niesłabnącą popularnością. Decyzja dotycząca wyboru właśnie wegetarianizmu może wynikać z różnych pobudek. Różnorodne są także skutki, jakie przynosi brak produktów zwierzęcych w diecie. Dobrze jest mieć świadomość o blaskach i cieniach, z którymi wiąże się stosowanie takiej diety – poznaj więc wszystkie twarze wegetarianizmu.

Dieta wegetariańska – dlaczego ludzie się na nią decydują?

Pytając wegetarian o powód wyboru właśnie takiej diety, można spotkać się z różnymi odpowiedziami. Dla jednych dieta wegetariańska wiąże się z poglądami etycznymi, związanymi ze sprzeciwem wobec skazywania niewinnych zwierząt na cierpienie. Zależy im przede wszystkim na dobru zwierząt, które tak jak ludzie są żywymi istotami zdolnymi do odczuwania bólu, przez co nie powinno się ich zabijać. Jeszcze inni twierdzą, że mięso wcale nie jest najbardziej wartościowym składnikiem naszego codziennego jadłospisu. Według nich wegetarianizm to zdrowa dieta, która pozytywnie wpływa na samopoczucie psychiczne i sprawność fizyczną. Pojawiają się też zdania, że rezygnacja z mięsa minimalizuje ryzyko wystąpienia wielu groźnych dla nas chorób. Wśród innych źródeł respektowania zasad tej diety wymienia się chociażby dobro środowiska naturalnego oraz poglądy religijne.

Dieta wege – czy jest zdrowa?

Jednym z największych mitów związanych z wegetarianizmem jest stwierdzenie wskazujące, że taka dieta jest monotonna i szybko może się znudzić. Nic bardziej mylnego! Brak mięsa w posiłkach pozwala odkryć większy asortyment produktów, na które wcześniej nie zwracało się uwagi, a przez to ubogaca naszą dietę w nowe smaki. Ponadto dieta wegetariańska ma wiele odmian, przez co można wybrać wariant odpowiedni dla siebie. Są to na przykład: weganizm, laktowegetarianizm, witarianizm oraz frutarianizm. Spotkać można się również ze stanowiskami, zgodnie z którymi osoby na diecie wegetariańskiej żyją stosunkowo dłużej. Jednak jak na razie nie ma jednoznacznych badań naukowych, które potwierdziłyby tę tezę.

Ciemne strony diety wegetariańskiej

Aby stosować wegetarianizm, trzeba na początku nieco dokształcić się w tej kwestii. Wymaga to trochę czasu, jednak w efekcie można bardziej świadomie regulować swój sposób odżywiania. Dla wielu osób wadą może być konieczność spędzenia większej ilości czasu w kuchni i przygotowywania wegetariańskich posiłków. Jeśli nie chcesz poznawać nowych przepisów i eksperymentować, zawsze możesz postawić na catering dietetyczny. W ten oto sposób codziennie będzie czekał na Ciebie zestaw pełnowartościowych posiłków, zgodnych ze stosowaną dietą. Wegetarianizm może być również niebezpieczny, zwłaszcza jeśli jadłospis nie zostanie odpowiednio zbilansowany i indywidualnie dopasowany. W związku z tym pojawia się ryzyko wystąpienia zaburzonego poziomu niektórych witamin i składników odżywczych. Szczególnie dotkliwe mogą być niedobory białka. Warto więc na bieżąco kontrolować reakcje swojego organizmu na dietę wegetariańską.

  • Twój koszyk jest pusty.