Przeraża Cię myśl o efekcie jo-jo? Sprawdź, jak go uniknąć! - Catering Dietetyczny Tummy Heaven

Przeraża Cię myśl o efekcie jo-jo? Sprawdź, jak go uniknąć!

Celem każdej diety odchudzającej jest zgubienie dodatkowych kilogramów oraz poprawienie wyglądu swojej sylwetki. Jednak bardzo często samo wytrwanie w dietetycznych postanowieniach nie wystarcza. Może się zdarzyć, że po zakończeniu kuracji odchudzającej na  nowo przybieramy na masie. Takie zjawisko określane jest mianem efektu jo-jo. Poznaj sprawdzone sposoby, dzięki którym w Twoim przypadku ten problem się nie pojawi!

Czym jest efekt jo-jo?

Efekt jo-jo jest bezpośrednio połączony z różnego rodzaju dietami odchudzającymi. Przejawia się przede wszystkim w drastycznych wahaniach masy ciała. Najlepiej jest widoczny zaraz po zakończeniu diety, kiedy to po ograniczeniu kaloryczności posiłków bardzo szybko powraca się do starych nawyków. Uzyskana szczupła sylwetka odchodzi w zapomnienie, a masa ciała wzrasta. Niekiedy dochodzi nawet do sytuacji, w której waży się więcej niż przed rozpoczęciem diety. To wszystko bardzo niekorzystnie wpływa na stan naszego zdrowia. Jednak pamiętać trzeba też o aspekcie emocjonalnym, bowiem powrót do starej wagi może przyczynić się do obniżenia samooceny, a nawet wystąpienia stanów depresyjnych.

Efekt jo-jo – co zrobić, aby się nie pojawił?

Efekt jo-jo to zmora wszystkich osób będących na diecie. Jednak warto pamiętać, że tego rodzaju wahania masy ciała nie zawsze muszą się pojawić. Wystarczy, że część zasad, które stosowało się podczas kuracji odchudzającej włączy się do swojego stylu życia. Najważniejsze z tych reguł to na przykład: dbałość o odpowiednie nawodnienie organizmu, częste jedzenie niewielkich posiłków, niepodjadanie między posiłkami, stopniowe wychodzenie z diety i powolne zwiększanie kaloryczności pożywienia, tworzenie zdrowych nawyków żywieniowych, niepowracanie do starych przyzwyczajeń, profilaktyczne kontrolowanie swojej masy ciała oraz pamiętanie o ruchu. Warto również mieć świadomość, że najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku oraz konsekwencji i wytrwałości w działaniu.

A może dieta pudełkowa?

Wysiłek, jaki włożyło się w wytrwanie w diecie oraz wszystkie wyrzeczenia, z jakimi należało się zmierzyć, sprawiają, że każdy pragnie jak najdłużej cieszyć się osiągniętymi efektami. Jednak trwałe zgubienie nadmiernych kilogramów wcale nie jest tak oczywiste. Wszystko przez efekt jo-jo, który dotyka nawet 75% odchudzających się osób. Żeby utrzymać uzyskaną masę ciała, należy wprowadzić wiele zmian w swoim dotychczasowym stylu życia. Przede wszystkim należy sprawić, aby aktywność fizyczna stała się elementem naszej codzienności, a zdrowa żywność weszła w skład naszego jadłospisu. O ile o systematyczny trening czy ćwiczenia można zadbać we własnym zakresie, o tyle nie każdy może pochwalić się zdolnościami kulinarnymi. Alternatywą dla samodzielnego gotowania jest dieta pudełkowa, dzięki której każdego dnia można spożywać regularne posiłki wyróżniające się zawartością zbilansowanych składników. To pomocne rozwiązane pozwalające utrzymać efekty diety na dłużej.

  • Twój koszyk jest pusty.