Podstawowe zasady zdrowego budowania masy - Catering Dietetyczny Tummy Heaven

Podstawowe zasady zdrowego budowania masy

Chcesz zwiększyć ilość masy mięśniowej, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? A może już trenujesz, a efekty nadal nie przychodzą? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci zbudować wymarzoną muskulaturę.

Dieta

Jeśli decydujesz się na zbudowanie masy mięśniowej, potrzebujesz nadwyżki kalorycznej. Pamiętaj jednak, że zbyt duża ilość kalorii jedynie obciąży Twoje ciało. Zwiększaj ją stopniowo. Mięśnie składają się głównie z białka, a więc musisz zadbać o to, aby dostarczyć odpowiednią ilość tego składnika z pożywienia. Wybierz się do dietetyka lub skorzystaj z gotowej diety pudełkowej.

Suplementy

Najpopularniejsze suplementy to białko, kreatyna, arginina i BCAA. Kreatyna i arginina wspomagają przyrost masy. BCAA to zestaw aminokwasów, który również pozwala na lepszy przyrosty masy, jak i poprawia możliwości regeneracyjne organizmu. Pamiętaj natomiast, iż zanim zaczniesz  suplementować białko, musisz sprawdzić swoje dzienne zapotrzebowanie. Być może dostarczasz z pożywieniem odpowiednią ilość białka, a wówczas odżywka jest zbędna. Suplementy należy przyjmować z głową, gdyż zbyt duża ich ilość lub nieodpowiednie dobranie nie przyniesie rezultatów, a tylko wywoła skutki uboczne.

Trening

Trening wspomagający budowanie masy mięśniowej powinien być oparty na ćwiczeniach wielostawowych. Są to między innymi: przysiady, wyciskania, uginania i wyprosty ramion.
Aby zaangażować większą ilość mięśni, ćwicz głównie z wolnymi ciężarami. Nie upieraj się przy tym samym zestawie ćwiczeń przez kilka miesięcy. Pamiętaj, że mięśnie się nudzą! Stawiaj im wyzwania. Jeżeli cały czas ćwiczysz w ten sam sposób, mięśnie przyzwyczają się i przestają rosnąć. Aktualizuj swój plan treningowy. Jeśli nie masz pomysłu na nowe ćwiczenia, zapytaj trenera personalnego o poradę. Nie tylko wzbogaci Twój trening, ale będzie monitorował poprawność wykonywania ćwiczeń.

Regeneracja

Daj mięśniom odpocząć! Odpowiednia regeneracja jest równie ważna w budowaniu masy mięśniowej jak dieta czy aktywność fizyczna. Podczas treningu włókna kolagenowe zostają uszkodzone i właśnie podczas regeneracji mają szansę się zrosnąć. Odpuść sobie codzienne chodzenie na siłownię. Dla początkujących optymalna ilość to 3 treningi w tygodniu, w których pracują wszystkie partie ciała.

Używki

To, że dziś masz dzień na regenerację nie oznacza, że możesz wlewać w siebie hektolitry piwa! To znacznie oddali Ciebie od wymarzonego rezultatu. Kieliszek wina nie zrujnuje Twojej sylwetki, jednak ostre imprezowanie musisz odłożyć na bok.

Efekty

Monitoruj swoje efekty! Przed rozpoczęciem swojej przygody z budowaniem masy zważ się, zmierz i zapisz wyniki w notesie. Dobrym pomysłem jest również uwiecznienie swojej sylwetki na zdjęciu. Zanotuj kiedy odbyłeś trening i jakie ćwiczenia wykonywałeś. Zapisuj również ilość i rodzaj suplementów, które przyjmujesz. Jeśli nie masz rozpisanej diety, zapisz co jadłeś w ciągu dnia. Dzięki tej metodzie będziesz mógł na bieżąco analizować swoje postępy i szybciej zauważysz ewentualny zastój. Polecamy zrezygnować z alkoholu na czas zwiększania masy, jeśli jednak nie wyobrażasz sobie weekendu bez  piwa, zapisuj wszystkie wypite ilości do notesu. Wtedy łatwo wychwycisz, jaka ilość alkoholu znacząco nie wpływa na Twoje postępy, a kiedy piwo z kolegami musisz sobie odpuścić.

  • Twój koszyk jest pusty.