Dieta a zdrowy tryb życia - Catering Dietetyczny Tummy Heaven

Dieta a zdrowy tryb życia

Chcesz być fit? Super! Jesz 5 posiłków dziennie i zastanawiasz się, czy już wpisujesz się w ten trend? Zbilansowane posiłki są niezbędną podstawą do zachowania zdrowego i długiego życia. Jednak zdrowy tryb życia, to nie tylko dieta.

Nawodnienie

Wiesz ile czasu człowiek wytrzyma bez jedzenia? Nawet do 3 tygodni. Bez wody natomiast tylko 3 dni! Woda pomaga usuwać z organizmu zbędne produkty przemiany materii i toksyny. Dzięki niej zachodzą wszystkie procesy metaboliczne w naszym ciele. Utrata 2% wody w organizmie powoduje m.in. zmęczenie, natomiast już 10 % jest zagrożeniem dla zdrowia i życia!

Aktywność fizyczna

Czymże jest zbilansowana dieta bez sportu! Aktywność fizyczna nie tylko pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Poprawia kondycję psychofizyczną, zwiększa ruchomość stawów, wpływa pozytywnie na problemy skórne, bezsenność, działanie układu odpornościowego i funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Dodatkowo uwalnia endorfiny, czyli hormony szczęścia! Zatem pamiętajmy, ruch to samo zdrowie!

Alkohol

Alkohol działa szkodliwie na układ nerwowy, oddechowy, krążenia, pokarmowy i wiele narządów wewnętrznych, m.in. wątrobę i trzustkę. Powoduje zaburzenia psychiczne, tj. zaburzenia pamięci, obniżoną koncentrację, zmienność nastroju, trudności w opanowywaniu agresji. Jeśli to Ciebie nie przekonuje, to wiedz, że alkohol to prawdziwy wróg szczupłej sylwetki. Oczywiście, nie ma nic złego w wypiciu lampki czerwonego wina, jednak gdy lubisz w weekend wypić kilka piw z przyjaciółmi, musisz liczyć się z ogromną bombą kaloryczną, wlewaną wprost do Twojego żołądka. Duże, jasne piwo, to około 300 kalorii!  Zawiera ono spore ilości maltozy – cukru o najwyższej wartości indeksu glikemicznego. Oznacza to, że po spożyciu 500ml jasnego piwa gwałtownie wydziela się insulina, która przestawia organizm w tryb tworzenia i odkładania tkanki tłuszczowej.

Sen

Nie bez powodu sen nazywany jest najlepszym lekarstwem i kosmetykiem. Należy do podstawowych potrzeb fizjologicznych, a jego niedobór może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Dorosły człowiek dla prawidłowego funkcjonowania organizmu powinien spać 6-8 godzin dziennie. Podczas snu rytm naszego serca się uspokaja, wyrównuje się ciśnienie krwi oraz rozluźniają się wszystkie mięśnie naszego ciała. Naukowcy twierdzą, że wysypianie się gwarantuje nam dłuższe życie. Sen jest wspaniałym lekarstwem w walce z przeziębieniem – w trakcie drzemki nasz organizm skupia się wyłącznie na walce z wirusami i bakteriami, a co za tym idzie pokonuje je o wiele skuteczniej niż na jawie. Wysypianie się sprawia, że nasza skóra jest piękna i pełna blasku. Sen działa również uspokajająco na nasze nerwy. Cóż jest przyjemniejszego, niż zasypanie w objęciach ukochanej osoby? A więc wyłączamy komputery i do łóżka!

Samopoczucie

Zdrowie to nie tylko ciało, ale i umysł. Pomiędzy pracą, a treningiem wybierz się na kawę ze znajomymi. Chwila relaksu oderwie Cię od codzienności, poprawi Twój nastrój i zwiększy Twoją motywację do działania. Jeśli nie masz ochoty wychodzić z domu, zaproś znajomych do siebie! Nie zapomnij o zdrowych przekąskach!

Umiar

Jesteś na urodzinach kolegi? Nie licz kalorii, tylko ustaw się w kolejce po tort! Mały(!) kawałek ciasta, raz na jakiś czas, to nie koniec świata! Pamiętaj jednak, aby pod przykrywką imienin mamy, nie zjeść tony czekoladek!

 

Pamiętaj, że na zdrowy tryb życia człowieka wpływa wiele czynników. Głównym filarem jest zrównoważona dieta, która wraz z aktywnością fizyczną, nawodnieniem organizmu, odpowiednią ilością snu oraz dobrym samopoczuciem jest gwarancją zdrowia psychofizycznego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Twój koszyk jest pusty.