Czy istnieje definicja zdrowego stylu życia? - Catering Dietetyczny Tummy Heaven

Czy istnieje definicja zdrowego stylu życia?

Internet, telewizja i gazety zachęcają do prowadzenia zdrowego stylu życia, z kolei sklepy zasypują nas zastępami „fit” produktów. Chcąc nie chcąc, ulegamy tej modzie – wszyscy bowiem pragniemy cieszyć się zdrowiem oraz witalnością przez długie lata. Czy jednak nowa dieta lub karnet na siłownię wystarczą? Na czym właściwie polega zdrowy styl życia?

Zdrowy, czyli jaki?

Wszyscy chcemy być zdrowi, zachować kondycję fizyczną oraz sprawność umysłową. Na co dzień jednak rzadko o tym myślimy. Często zdarza się, że dopiero jakiś przełomowy moment w naszym życiu skłania nas do radykalnej zmiany jego stylu. Poszukujemy wówczas recepty, dzięki której odzyskamy sprawność i formę.

W zależności od naszych dotychczasowych nawyków, zdrowy styl życia może oznaczać delikatną reorganizację lub naprawdę radykalną metamorfozę. Wraz z nim wprowadzamy bowiem do naszej codzienności szereg nakazów i zakazów. Musimy obudzić naszą świadomość, nie obejdzie się również bez garści wiedzy, a czasem też odrobiny determinacji. Brzmi groźnie? Tylko z pozoru! Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad, których należy się trzymać.

Zadbaj o dietę

Każdy dzień powinniśmy rozpocząć od śniadania – niby oczywiste, a jednak wielu z nas o tym zapomina. Smaczne i sycące da nam energię na resztę dnia, pomoże też zadbać o dobry nastrój.

Pamiętajmy, aby jeść regularnie. Zbyt częste posiłki, a także za długie przerwy nie wpływają korzystnie na organizm. Jedzenie o stałych porach sprawi, że nasz metabolizm nabierze rozpędu.

Każde danie, po które sięgamy powinno być urozmaicone i pozbawione produktów wysokoprzetworzonych. Miejmy też na uwadze, że słodycze, choć pyszne, są źródłem pustych kalorii.

Dieta to również odpowiednie nawodnienie organizmu. Pijmy co najmniej 1,5 litra wody dziennie, a szybko zauważymy różnicę w samopoczuciu.

Pamiętaj o aktywności fizycznej

O tym, że ruch to zdrowie, nie trzeba nikogo przekonywać. Często unikamy go, tłumacząc, że godziny spędzone na siłowni oraz kilometry na bieżni to nie nasza bajka. Tymczasem aktywność fizyczna nie musi oznaczać wylewania siódmych potów – wystarczy rodzinne wyjście na basen, rowerowa wycieczka, a nawet kilka ćwiczeń gimnastycznych przed TV. To łatwy sposób na poprawę wydolności, a także samopoczucia – nawet najmniejszy wysiłek, to ogromny relaks dla naszego umysłu!

Nie zapominaj o odpoczynku

Zdrowy styl życia to także równowaga psychiczna. Codzienny stres i życie w biegu nie sprzyjają niestety naszym emocjom. Dlatego tak ważna jest odpowiednia dawka snu. Wyspani pracujemy efektywniej, jesteśmy radośni oraz pełni energii.

Pamiętaj też, by każdego dnia znaleźć choćby godzinę tylko dla siebie. Odpocznij w wannie, sięgnij po dobrą książkę lub obejrzyj ciekawy film. Przynajmniej raz w miesiącu zafunduj sobie całkowity reset – umów się z przyjaciółmi, idź do kina i zjedz coś na mieście.

Metoda małych kroczków

Nie przejmuj się, jeśli nie wszystkie zmiany uda Ci się wprowadzić natychmiast – nie od razu przecież Kraków zbudowano. Nie może Ci jednak zabraknąć chęci oraz systematyczności. Z czasem zdrowe nawyki staną się Twoją codziennością, a gdy dostrzeżesz odczuwalne zmiany, bez żalu porzucisz też przyzwyczajenia, które Ci nie służą. Powodzenia!

  • Twój koszyk jest pusty.